Uzraksti mums
noteikumiem
Nosūtīt jautājumu
Pasākumu kalendārs

Kā pārbaudīt potenciālo sadarbības partneri Latvijā vai ārvalstīs?!

7. decembris, 2022

Ikkatrai uzņēmējdarbības jomai ir savs klientu loks un parasti klienti paši atrod pakalpojuma sniedzēju. Tomēr ne katras jomas specifika ļauj iegūt pieteikami lielu un stabilu klientu loku un plūsmu, kas ļautu uzņēmumam nesatraukties par nākotni. Domājot par attīstību, katrs uzņēmējs lūkojas pēc sadarbības partneriem un klientiem gan tepat Latvijā, gan aiz Latvijas robežām. Kur meklēt informāciju par potenciālo sadarbības partneri un kā pārbaudīt to, lai nebūtu šaubas par nākotnes saistību izpildi?!
 

Ja nepieciešams pārbaudīt potenciālo sadarbības partneri Latvijā

Visvienkāršākā lieta, ar ko parasti sāk ikkatrs uzņēmējs, lai iepazītu savu potenciālo partneri, ir publisko reģistru pieejamā informācija par juridisko personu, par tās finanšu rādītājiem. Mēdz gadīties, ka daudzi uzņēmēji paļaujas uz potenciālā partnera teikto un norādi uz interneta resursos atrodamo partnera mājaslapu, taču vēršam uzmanību, ka tas nav drošākais un uzticamākais informācijas saņemšanas avots, jo mājaslapā noteikti netiek publiskotas uzņēmuma iespējamās finanšu grūtības, kā arī partnera teiktais ir tikai vārdi, ja tie nav apstiprināti ar faktiem, piemēram, dokumentāciju. Uzņēmums savā mājaslapā ievieto tikai to informāciju, kuru vēlas publiskot un noslēpj visu, kas varētu likt potenciālajiem partneriem šaubīties par darījuma noslēgšanu. Lai izvērtētu darījuma partneri, ir ieteicams izmantot publiski pieejamos datus un informāciju, kura ir atrodama valsts un pašvaldību iestāžu, kā arī komersantu izveidotajos reģistros un datu bāzēs.

Interneta pārlūkā atrodamie publiski pieejamie resursi sniegs Jums nepieciešamo informāciju un atbildes uz ļoti būtiskiem jautājumiem, kas ļaus saskatīt kopainu un pieņemt lēmumu par sadarbības veicināšanu vai pārtraukšanu.  Noteikti pievērsiet uzmanību, vai ir interneta pārlūkā ir pieejamas sūdzības un atsauksmes par potenciālo partneri - kas un kad ir veicis ierakstus. Viens no šādiem portāliem, kur meklēt atsauksmes par Latvijas uzņēmumiem ir www.sudzibas.lv. Vērsīsim Jūsu uzmanību, ka jebkuras atsauksmes un sūdzības ir nepieciešams izvērtēt objektīvi. Kā mēs zinām, ir uzņēmumi, kuri mākslīgi veido atsauksmes savās mājaslapās, lai veidotu pozitīvu priekšstatu par savu uzņēmumu. Protams, ir uzņēmumi, kuri publicē reālas atsauksmes! Tāpat arī ar sūdzībām - viena vai pāris sūdzības pirms desmit gadiem vēl nenozīmē, ka šobrīd uzņēmums ir negodprātīgs vai neuzticams. Ikkatram uzņēmējam ir bijusi dažādi pirmsākumi un situācijas, tomēr, izvērtējot potenciālos partnerus, ir jāskatās uz tagadnes situāciju, pēc kādiem principiem uzņēmums strādā tagad. Ja Jūs māc šaubas, Jums vienmēr ir iespēja sazināties ar atsauksmes vai sūdzības autoru un lūgt pastāstīt par konkrēto uzņēmumu. Tāpat varat uzdot jautājumus citiem sadarbības partneriem, kuriem uzticaties, vai viņiem ir bijusi sadarbība ar šo uzņēmumu un kāda tā ir bijusi.

Ja potenciālajam sadarbības partnerim ir izveidota mājaslapa, izvērtējiet vai tā Jums sniedz sajūtu, ka uzņēmums ir uzticams, proti, vai mājaslapā norādītā informācija ir caurskatāma, saprotama, vai ir norādīti visi uzņēmuma rekvizīti un kontaktinformācija.

Vissvarīgāko informāciju par uzņemuma maksātspēju un attieksmi pret uzņēmējdarbību kopumā, varat atrast publiskajos valsts iestāžu reģistros. Piemēram, Jūs varat pārbaudīt vai Jūsu darījuma partneris vispār ir reģistrēts, kad ir reģistrēts, vai bieži mainās uzņēmuma valde, kas ir patiesā labuma guvējs uzņēmumā, vai uzņēmumam ir maksātnespējas process varat atrast Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra publiski pieejamajās datu bāzēs, ievadot partnera nosaukumu vai reģistrācijas numuru, skatīt šeit: https://www.ur.gov.lv/lv/

Tāpat svarīgi ir pievērst uzmanību potenciālā partnera maksātspējai, proti pārbaudīt, vai uzņēmumam nav nodokļu parādi (https://www6.vid.gov.lv/NPAR) un vai uzņēmums ir Pievienotā vērtības nodokļa maksātājs (https://www6.vid.gov.lv/PVN)

Pirms darījuma noslēgšanas noteikti lūdziet, lai darījuma partneris uzrāda Jums vai iesniedz dokumentus un informāciju par preču izcelsmi, ražotāju, preču specifikāciju, ja tādai ir jābūt, kvalitātes atbilstību, pakalpojuma sniegšanas apliecinošas atļaujas, sertifikātus.

Valsts ieņēmumu dienesta mājaslapā, sadaļā “Publiskojamo datu bāze” var iegūt galveno informāciju par uzņēmumu un tā darbības rezultātiem.
 

Ja nepieciešams pārbaudīt potenciālo sadarbības partneri ārvalstīs

Ja esat uzņēmējs, kurš meklē sadarbības iespējas ārpus valsts, vai ir jau atradis potenciālo partneri, bet ir nepieciešama tā pārbaude, Jums noteikti būtu jāpievērš uzmanība ne tikai katras valsts uzņēmumu reģistrā vai pieejamajā publiskajā datu bāzē esošajai informācijai, bet arī attiecīgās valsts likumdošanas normām, kas nosaka darījumu juridiskās nianses.

Der zināt, ka kopš 2022.gada 6. jūlija Uzņēmumu reģistrs nodrošina bezmaksas patieso labuma guvēju informācijas nodošanu Patieso labuma guvēju reģistru savstarpējās savienojamības sistēmā (Beneficial Ownership Registers Interconnection System (“BORIS”)), kas ir rīks, kurš apvieno valstu centrālos reģistrus, kuros ir informācija par korporatīvo un citu juridisko personu faktiskajiem īpašniekiem. Uz doto brīdi šeit ir atrodams juridisko datu meklētājs no sešām valstīm: Dānijas, Maltas, Grieķijas, Nīderlandes, Austrijas un Latvijas. Paredzēts, ka drīzumā dotajam meklētājam pievienosies vēl piecas valstis - Kipra, Luksemburga, Vācija, Spānija un Francija. Doto meklētāju varat atrast pēc saites šeit: https://e-justice.europa.eu/38590/LV/beneficial_ownership_registers_interconnection_system_boris

Tāpat der zināt, ka iespējamā sadarbības partnera meklēšanu ārvalstīs var uzticēt kompetentai iestādei, kurai ir pieredze dotajā sfērā. Piemēram, LIAA (Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra) var palīdzēt atrast biznesa partnerus ārvalstīs. Šādu atbalstu var sniegt gan LIAA pārstāvniecības 19 valstīs, gan EEN (Enterprise Europe Network) projekts. EEN ir Eiropas Komisijas (EK) projekts, kurā LIAA ir iesaistījusies jau 11 gadus un kura mērķis ir palīdzēt maziem un vidējiem uzņēmumiem starptautiski attīstīties. Sīkāk par šīm iespējām varat uzzināt šeit: http://www.een.lv/pakalpojumi/pakalpojumi-2/biznesa-sadarbibas-datu-baze/

Līdzīgi kā izvērtējot vietējos sadarbības partnerus, tiek izvērtēti ārvalsts potenciālie sadarbības partneri, proti, ir jāpārbauda un jāseko līdzi tādiem datiem, kā, piemēram , finanšu atskaites un rādītāji, kredīti, kompānijas parādi, valdes locekļu sastāvs, īpašums, licenču aktualitāte, nodokļu maksātāja statuss, maksātspēja, komercķīlas. Nebaidieties pieprasīt potenciālajam sadarbības partnerim tā uzņēmuma dokumentus - statūtus, izrakstus, līgumus.

Būtiski! Katras valsts vēstniecībā ir pārstāvis, kurš atbild par starptautiskās uzņēmējdarbības jautājumiem (ekonomists, biznesa konsultants), kurš var Jums dot ekskluzīvu informāciju par kompānijas biznesa reputāciju un rādītājiem. Atrast šādu pārstāvi var ienākot vēstniecības mājaslapā un atrodot atbildīgās personas (attašeja) par komercjautājumiem kontaktus un sazinieties ar viņu.

Protams, papildus interneta resursos ir pieejami reģistri, kuros ir izvietota visa informācija par uzņēmumu un tā datiem, finansiālo stāvokli, kontaktiem. Daži no dotajiem resursiem ir pieejami bez maksas, dažiem ir abonēšanas maksa, kuru cena nepārsniedz 10-15 euro. Būtiski ir izvēlēties oficiālos reģistrus, kuros pieejamā informācija ir aktuāla, pārbaudīta un ticama.
 

Šeit  Jūs varat atrast mājaslapu sarakstu ārvalsts potenciālā partnera pārbaudei: 

Austrālija
Austrija
Azerbaidžāna
Vācija
Čehija
Lielbritānija
Itālija
Francija
Zviedrija
Nīderlande
Šveice
Dānija
Spānija
Dienvidkoreja
Singapūra 
Kazahstāna
Somija
Lietuva
Igaunija
Meksika
Belģija
Armēnija
Baltkrievija
Kirgistāna
Moldāvija
Turkmenistāna
Uzbekistāna
Ukraina
Pekina
Šanhaja
Honkonga
Amerikas Savienotās Valstis:
Kolorado štats
Vermontas štats
Džordžijas štats
Oregona štats
Ņujorkas štats
Kalifornijas štats

Jūsu uzņēmējdarbība būs tik stabila, cik pievērsīsiet uzmanību saviem klientiem un/vai partneriem. Pārbaudiet informāciju par savu sadarbības partneri un esiet droši un pārliecināti slēdzot darījumus gan vietējā, gan starptautiskā tirgū!

Jautājumu gadījumā zvaniet: +371 67365100, +371 25156055 vai rakstiet: .

Kopīgot: