RŠT ir doto organizāciju biedrs

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera

Mediācija un ADR

Latvijas Tirgotāju Asociācija

Jaunumi

Jaunumu kalendārs

<< < 2018 Februāris > >>
Pd Ot Tr Ct Pt St Sv
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627281234

Jaunumi


Meklēt:

Prasījuma tiesību noilguma jēdziens

8
22-08-2017

Diemžēl, varbūt kādās situācijās arī par laimi, visam ir savi termiņi, savs mērs, savi ierobežojumi – runājot par kaut kā lietošanas laiku, par derīguma termiņiem, par garantijas laikiem utt. Kā Jūs jau labi zināt, termiņi biznesā ir vitāli svarīgi – izvirzītājos mērķos un uzrakstītājos plānos, bet it īpaši vienošanās ar partneriem un klientiem izpildīšanā.

 

Kāpēc ir svarīgi ievērot līgumu izpildes termiņus ar Jūsu partneriem? Tāpēc, ka pastāv tāds termins kā prasījuma tiesību noilgums. Tas nozīmē, ka, vienkārši sakot, var pienākt brīdis, kad neizpildot līgumā noteiktos termiņus, partneris var praktiski uz likumiskiem pamatiem nepildīt iepriekš norunātos līguma nosacījumus. Piemēram, runājot par parādu, tad pat caur tiesu – valsts vai šķīrējtiesu – pēc noilguma termiņa beigām neko vairs nebūs iespējams atgriezt.

 

Par to, kas ir prasījuma tiesību noilgums un par to, kā nepazaudēt savu naudu, lasiet tālāk.

 

Juridiska vai fiziska persona, kuras tiesības ir aizskartas, var vērsties atbilstošā iestādē – valsts tiesā vai šķīrējtiesā – ar prasību (prasības pieteikumu) par aizskarto tiesību aizsardzību. Tomēr šī iespēja ir ierobežota ar noteiktu termiņu - prasījuma tiesību noilgumu. Prasījuma tiesību noilgums Civillikumā ir laika periods, kuram iztekot prasītājs (tas, kam pieder prasījuma tiesības) zaudē tiesības vērsties tiesā pret atbildētāju savu aizskarto tiesību aizsardzībai.

 

Pastāv tāds termins kā kopējais prasījuma tiesību noilgums, to regulē Civillikums, un Latvijā pēc termiņiem tie ir 10 gadi. Prasījuma tiesību noilgums komercdarījumiem ir 3 gadi, jo to paredz speciālais likums – Komerclikums.

 

Pēc prasījuma tiesību noilguma termiņa iztecēšanas ieinteresētā persona zaudē iespēju prasīt aizskarto tiesību aizsardzību valsts tiesā vai šķīrējtiesā, t.i. materiālajā nozīmē prasītājs zaudē tiesības prasīt no atbildētāja tā saistību izpildi.

 

Tajā pašā laikā persona var iesniegt valsts tiesā vai šķīrējtiesā prasības pieteikumu, pat tad, ja prasījuma tiesību noilguma termiņš ir beidzies (tiesības uz tiesvedības prasības pieteikumu procesuālajā nozīmē). Vienkārši sakot, iesniegt lietu Jūs varat, taču tiesa visticamāk to atsauks materiālajā daļā, it īpaši, ja otrai strīda pusei būs pretenzijas pret prasību, un viņai, spriediet paši, visticamāk būs tādas pretenzijas.

 

Prasījuma tiesību noilguma noteikšanas mērķis ir - disciplinēt civillietas dalībniekus. Noteikto laika robežu esamība stimulē to, ka ieinteresētās puses nevilcinās prasīt saistību izpildi un iesniegt prasības pieteikumus, tādējādi radušos strīdu atrisināšana notiek savlaicīgi.

 

Prasījuma tiesību noilgums termiņš attiecas uz visiem darījumiem, kuri veikti saimnieciskās darbības rezultātā – noma, pirkums un pārdevums, pakalpojumu sniegšana utt. Kā jau tika minēts augstāk, LR Komerclikums (406. pants) nosaka pieprasījuma tiesību noilguma termiņu – 3 (trīs) gadi. Ja runājam par parādu, tad tas nozīmē, ka, ja 3 gadu laikā Jūs neveicat nekādas darbības, kas saistītas ar parāda vai zaudējumu atgūšanu, Jūs varat zaudēt tiesības atgūt parādu.

 

Ko darīt, ja prasījuma tiesību noilguma termiņš iet uz beigām, bet parādnieks Jums nemaksā?

 

Lai pagarinātu prasījuma tiesību noilguma termiņu, kreditoram ir nepieciešams veikt parāda vai zaudējuma atgūšanas pasākumus. Šādā situācijā ir 2 varianti, kā rīkoties:

1) ar ierakstītu vēstuli uz parādnieka adresi ir jānosūta pretenzija par parāda esamību ar prasību to samaksāt

vai

2) iesniegt tiesā prasību par zaudējumu vai parāda atgūšanu. Tas pagarinās prasījuma tiesību noilguma termiņu, un tas nozīmē, ka termiņš atsākas no jauna – no datuma, kad tika nosūtīta pretenzija vai tika iesniegta prasība tiesā.

 

Svarīgi - neaizmirstiet saglabāt kvīti, kas liecina par pretenzijas nosūtīšanu atbildētājam pa pastu.

 

Lai taupītu Jūsu laiku un Jūsu ērtībai, mēs esam sagatavojuši pretenziju tipveida formas – dokumentu veidlapas, kuras Jūs varat izmantot, lai atgādinātu Jūsu parādniekam par parādu, kā arī sagatavojām prasības pieteikuma formu (spiediet uz dokumentu nosaukumiem un ejiet pēc saitēm):

 

1. Atgādinājums (par samaksas pienākuma izpildīšanu)

2. Brīdinājums (par parādu samaksas pienākuma izpildīšanu)

3. Pirmstiesas brīdinājums

4. Tiesvedības prasības pieteikums

 

 

Sūtiet pretenzijas parādniekiem, sniedziet lietas tiesā un nepieļaujiet prasījuma tiesību noilguma termiņa notecēšanu!Komentāri

Rīgas šķīrējtiesa (05.05.2015 11:24)

Уважаемый Юрий, ситуация такая, что Вы можете подать в суд. Если ответчик не будет возражать на ваш иск и ссылаться на срок давности, то суд может и удовлетворить ваш иск.

Jurij (03.05.2015 19:19)

Если с 2008 года мне фирма должна,то я уже опоздал с взысканием долга,если не посылал никаких претензий фирме должнику?

Jana (09.12.2013 13:26)

Tas gan ir labs atgādinājums. Paldies!

Alina Kurasova (09.12.2013 11:02)

Un man arī vienmēr ir aktuāli tak, ko Jūs rakstat! Paldies!

Nellija Stahovska (09.12.2013 11:00)

Jurij, paldies par šo rakstu! Lasu katru nedēļu jaunu informāciju un brīnos, ka vienmēr ir aktuāli!

Ирина (09.12.2013 10:47)

Спасибо вам за своевременную информацию!

Magda (09.12.2013 10:43)

Cik daudz noderīgas informācijas! Liels paldies!

L.K. (05.12.2013 11:16)

Во блин ! А я и не знал, что так не долго. Короче, пошел высылать претензии.
Rakstīt komentāru