RŠT ir doto organizāciju biedrs

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera

Mediācija un ADR

Latvijas Tirgotāju Asociācija

Rīgas Biznesa kamera

Jaunumi

Jaunumu kalendārs

<< < 2018 Jūnijs > >>
Pd Ot Tr Ct Pt St Sv
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

Jaunumi


Meklēt:

Jūs iesūdzēja tiesā! Ko darīt!?

27-06-2018

Uzreiz atvainojamies, ja šīs dienas raksta nosaukums, iespējams, Jūs nedaudz nobaidīja. Fakts ir tāds, ka mēs veltam daudz laika juridiskiem ieteikumiem par to, kā aizsargāt savu biznesu, jaunumiem par likumdošanas izmaiņām, alternatīvu strīdu izšķiršanas veidu izmantošanas instrukcijām utt., bet bet ir svarīga tēma arī par to, ko darīt, ja Jūs pats, kā atbildētājs. saņemat pavēsti no tiesas.

 

Šīs dienas raksts-instrukcija ir par to, kā atrisināt visu gludi, mierīgi un bez apgrūtinājumiem, situācijā, kad pret Jums ir iesniegta prasība tiesāTātad, kā vienmēr, par visu pēc kārtas: 

 

1. Ja Jūs vēlaties risināt visu mierīgā ceļā, tad, pirmām kārtām, Jums ir nepieciešams sazināties ar prasītāju, kurš ir iesniedzis pret Jums prasību. Iespējams, Jums izdosies noslēgt mierizlīgumu. (Mierizlīguma paraugu Jūs atradīsiet šeit – dokuments №8). Mierizlīgumā Jūs un prasītājs aprakstāt situāciju un tās risinājumu – pēc būtības slēdzat vēl vienu līgumu ar citiem nosacījumiem. Starp citu, mierizlīgumā Jūs varat iekļaut arī šķīrējtiesas atrunu, un gadījumā, ja kāda no pusēm neievēros mierizlīgumu, tai būs iespēja izskatīt lietu šķīrējtiesā – kas izmaksu ziņā ir ātrāk, ērtāk un izdevīgāk.

 

Pēc mierizlīguma noslēgšanas prasītājs var atsaukt prasību – tas ir pats vieglākais veids kā izbeigt tiesas procesu, par kuru Jūs varat vienoties ar prasītāju.

Ja prasītājs neatsauc prasību, tad Jūs varat iesniegt tiesā mierizlīgumu un iesniegumu ar lūgumu izbeigt tiesas procesu, pamatojoties uz mierizlīguma noslēgšanu (labāk, lai to ir parakstījis arī prasītājs). Mierizlīgumu šādā gadījumā labāk ir notariāli apstiprināt, lai tiesa varētu izbeigt lietu bez strīdā iesaistīto pušu klātbūtnes. Ja Jūs iesniedzat mierizlīgumu bez notariāla apstiprinājuma, tad kā valsts tiesa, tā arī jebkura šķīrējtiesa nozīmēs tiesas sēdes datumu, kurā abām pusēm būs jāapstiprina mierizlīguma patiesumu, lai pierādītu, ka strīds šajā etapā ir atrisināts, un lietu var izbeigt.

 

2. Ja Jūs un prasītājs esat noskaņoti uz strīda risinājumu, taču nezināt, kā atrast izeju esošajā situācijā, tad jums palīdzēs mediācija. Par to, kas tas ir, varat izlasīt šeit pēc saites. Iziet mediācijas procesu tagad piedāvā jebkura valsts tiesa – tā dod iespēju izvēlēties mediatoru no sertificēto mediatoru saraksta. Ja tomēr Jūs vēlaties iziet mediācijas procesu ar citu mediātoru (piemēram, RŠT Mediācijas namā), tad pusēm ir nepieciešams vērsties pie mediatora (vai konkrētā organizācijā), taču valsts tiesā iesniegt iesniegumu ar lūgumu apturēt lietas izskatīšanu līdz mediācijas procesa izbeigšanai.

 

3. Ja tomēr ne mierizlīgums, ne arī mediācija Jūsu situācijā neder problēmas risināšanai, tad Jums ir vērts sagatavot visus pieradījumus, kas pamato Jūsu viedokli un saistību izpildi vai arī censties līdzdarboties tiesas procesā tā radot iespēju samazināt prasības summu. Jums ir nepieciešams iesniegt atsauksmi uz prasību, kurā konkrēti aprakstāt, kā, kad un kāpēc ir izveidojusies šāda situācija, norādīt, arī kam prasībā Jūs piekrītat, un kam nepiekrītat. Obligāti atsauksmē aprakstiet visus faktus un pievienojiet tiem pamatojošus pierādījumus, lai tiesa varētu pieņemt lēmumu pareizi.

 

Tiesas spriedums.

 

1. Jā tiesa ir notikusi, Jūs saņēmāt spriedumu, bet nepiekrītat tam. Jūs varat to pārsūdzēt. Par to, kā to izdarīt, mēs rakstījām atsevišķu rakstu, ar kuru Jūs varat iepazīties šeit pēc saites.

 

2. Ja tiesas spriedumam piekrītat un neplānojiet to pārsūdzēt, tad Jums ir nepieciešams izpildīt pieņemto tiesas spriedumu. Spriedumā ir noteikts termiņš tā brīvprātīgai izpildei. Jūs arī varat vienoties ar prasītāju, piemēram, par sprieduma brīvprātīgas izpildes termiņa pagarināšanu – rakstiski. Ja ar prasītāju izdodas vienoties, tad Jūsu īpašumam un bankas kontiem netiks uzlikti liegumi, un Jūs varēsiet brīvi rīkoties ar tiem.

 

Ja ar prasītāju vienoties neizdodas un ja Jūs nepaspējat izpildīt tiesas spriedumu norādītajos termiņos, tad spriedums nokļūst zvērināta tiesu izpildītāja rokās. Tiesu izpildītāja pirmais solis – dot Jums iespēju izpildīt spriedumu, piemēram, apmaksāt parādus; otrais solis – īpašuma arests un bankas kontu iesaldēšana. Ja tas ir bizness, tad tas var ļoti nelabvēlīgi ietekmēt komercdarbības īstenošanu nākotnē kopumā. Tālāk tiesu izpildītājs apraksta visu Jūsu mantu, ietur naudas līdzekļus, kas ir Jūsu vai uzņēmuma bankas kontos piespriestā parāda dzēšanai, bet gadījumā, ja to nepietiek sprieduma pilnīgai izpildīšanai, pārdod izsolē Jūsu īpašumu. Tiesu izpildītājs arī aprēķina un piedzen noteiktus procentus no strīda summas par savu darbu (amata atlīdzība).

 

Secinot, pats galvenais ieteikums – vienmēr veiciniet kontaktu ar partneriem, neslēpjaties, veidojiet dialogu un esiet šī dialoga iniciators – ar prasītāju, ar tiesu, ar tiesas izpildītāju!

 

Ja noteikti zināt, ka neesat vai esat tikai daļēji vainīgs pie radušās situācijas, taču pierādīt pats to nespējat sakarā ar juridisku zināšanu trūkumu (kas ir pavisam normāli – katram ir nepieciešams nodarboties ar savu lietu), vērsieties pie jurista/advokāta. Jo agrāk, jo labāk, tā kā jebkuru problēmu labāk risināt tās pirmajā stadijā (dotajā gadījumā, piemēram, pirms tiesas sprieduma saņemšanas).

 

Esiet modri un parakstiet tikai tādus līgumus,
kuru nosacījumus varēsiet izpildīt!
Veiksmi biznesā!Komentāri


Nav komentāru...    Rakstīt komentāru