RŠT ir doto organizāciju biedrs

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera

Mediācija un ADR

Latvijas Tirgotāju Asociācija

Rīgas Biznesa kamera

Jaunumi

Jaunumu kalendārs

<< < 2020 Maijs > >>
Pd Ot Tr Ct Pt St Sv
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Jaunumi


Meklēt:

Online - nākotne un tagadne. Oficiālās e-adreses

25-05-2020

Patīk tas mums visiem vai nē, bet runā, ka pēc 2020. gada globālās krīzes pasaule vairs nebūs tāda, pie kādas mēs esam pieraduši, un tagad galvenais ir neatpalikt, lai tiktu līdzi inovācijām, kuras, starp citu, var būt arī uzlabojums mūsu ierastajam dzīvesveidam. Protams, liela pārmaiņa būs pāreja tā sauktajā pastāvīgajā online/tiešsaistē, kad nebūs nepieciešamības kaut kur ierasties klātienē un darīšanas - darba un savas - tiks atrisinātās tiešsaistē. Šodien mēs vēlamies parunāt par vienu ļoti ērtu tehnisko risinājumu, ko valsts izveidojusi tiešsaistes saziņai starp uzņēmumiem un valsts iestādēm - par e-adresi. Lūdzu, nejauciet to ar e-pasta adresi. 

 

Izlasiet par e-adresi, jo īpaši tāpēc, ka nākotnē tā vairs nebūs tāda, kas tiek izmantota pēc izvēles, bet gan pēc likuma- obligāts resurss uzņēmumiem.

 

No iepriekšējā gada Latvijā darbojas Oficiālo elektronisko adrešu sistēma. Līdz 2022.gada 31.decembrim aktivizēt e-adresi var brīvprātīgi, taču no 2023.gada 1.janvāra, saskaņā ar Likumu par oficiālo elektronisko adresi, visām kompānijām (biedrībām, komersantiem, šķīrējtiesām utt.) būs obligāti jāizmanto oficiālā e-adrese.

 

Kas ir oficiālā elektroniskā adrese un kādēļ tā ir nepieciešama?

 

E-adrese - ir tehniskais risinājums, ar kuru palīdzību tiek nodrošināta oficiālā komunikācija (informācijas/dokumentu saņemšana/sūtīšana) starp valsts iestādēm un kompānijām. Tā ir kompānijas reģistrācijas numurs, kuru piešķira Uzņēmumu reģistrs. E-adrese - NAV e-pasta adrese!

 

Galvenā e-pasta adreses priekšrocība ir resursu taupīšana, runājot gan par laiku, kas būtu jāpavada ceļā un rindās valsts iestādēs, gan naudu, paturot prātā papīra un pārējās izmaksas. Tagad arī būs daudz vieglāk sekot korespondences apritei, kas nāk no valsts iestādēm, nekādus dokumentus nav iespējams pazaudēt, un visi oficiālie dokumenti vienmēr sasniegs adresātu.

 

Kā sākt izmantot e-adresi (kā izveidot kontu)?

 

Pārejas periods, lai uzņēmēji brīvprātīgi veidotu un aktivizētu e-adreses, ilgs līdz 2023.gadam, pēc tam sistēma tiks pieslēgta automātiski.

 

Šobrīd piekļuve sistēmai tiek īstenota caur portālu www.latvija.lv, apstiprinot savu personu ar eID karti vai eParaksts mobile.

 

Piekļūve e-adresei kompānijas valdes loceklim vai personai, kam valdes loceklis ir nodevis piekļuvi e-adresei, ir iespējams, izmantojot:

 

1. ID-karte (eID karte) ar aktīvo e-parakstu

Izsniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (sk. filiāles pēc saites šeit):

-10 dienu laikā - 14,23 eiro

-2 dienu laikā - 28,46 eiro.

 

Iesniedzot prasību ID kartes saņemšanai, ir nepieciešams pieteikt e-parakstu (Pārvalde izsniedz PIN kodus e-paraksta aktivizēšanai). Ja Jums jau ir eID karte, bet Jūs esat aizmirsuši kodus, tad nepieciešams vērsties jebkurā Pārvaldes filiālē, nodrošinot ID-karti un iesniegumu. Pārvalde atjauno kodus 4-5 darba dienu garumā.

 

Lai izmantotu karti, ir nepieciešama ierīce, kas nolasa karti (PC/SC) (ja datorā nav iebūvētās nolasīšanas ierīces), ka arī bezmakas programmatūra eParakstītājs 3.0 (skatieties pēc saites šeit), lai parakstītu dokumentus ar e-parakstu.

 

Šī raksta beigās mēs ievietojam informāciju par to, kā uzzināt e-paraksta statusu Jūsu ID kartei.

 

2. Bezmaksas mobilā aplikācija - eParaksts mobile (reģistrācijai ir nepieciešama ID-karte; instrukcija, kā reģistrēties, pēc saites šeit).

 

Pašlaik sistēma nenodrošina piekļuvi e-pasta adresei, izmantojot identifikāciju caur internetbanku, tomēr tas jau ir ieviests likuma projektos, un tiek gaidīti grozījumi. Šie grozījumi vienkāršos piekļuvi e-pasta adresei, jo Internetbankas savienojums ir daudziem parocīgs un ikdienišķs. Tādējādi e-adrese kļūs vienkāršāka, ērtāka un attiecīgi - vairāk uzņēmēju sāks izmantot e-adresi. Šeit ir vērts piebilst, ka, vienkāršojot pieslēgšanās iespējas, e-adresē nosūtītājiem dokumentiem noformējuma prasības nemainīsies, jo, izmantojot eID karti vai “eParaksts mobile”, tiek nodrošināts visaugstākais aizsardzības līmenis.

 

Daži svarīgi momenti, saistīti ar e-dresi:

 

  • E-adreses īpašnieks var dod pieeju e-adresei citai personai un nodod tiesības komunicēt ar valsti savā vārdā.
  • Informācija/dokumenti, kas ir nosūtīti adresātam uz e-adresi, tiek uzskatīti par saņemtiem nākamajā darba dienā no nosūtīšanas brīža.
  • E-adreses kontā var norādīt savu e-pasta adresi un/vai mobilā telefona numuru. Kad atnāks ziņa uz e-adresi, sistēma nosūtīs paziņojumu uz e-pastu vai mobilo telefonu, līdz ar to nav nepieciešamības periodiski pārbaudīt e-dreses kontu, vai tur nav informācijas no valsts iestādēm.
  • E-adreses deaktivācija netiek paredzēta.

 

Kā uzzināt e-paraksta statusu Jūsu ID-kartei?

 

Uzzināt, vai ID-kartei tika aktivizēts e-paraksts, var ar speciālu programmatūru - eParakstītājs (sk.pēc saites šeit), sadaļā "Instrumenti" -> "Sertifikāti (kartei tajā laikā vajadzētu būt plastikāta karšu nolasīšanas ierīcē). Sadaļā "Statuss" tika atspoguļota aktuāla situācija:

Derīgs- ja jums ir saglabājusies aploksne ar PIN-kodiem, kuru Jūs esat saņēmuši Pārvaldē, tad Jūs varat apstiprināt savu elektronisko identitāti un sākt parakstīt dokumentus;

Atsaukts- ir beigts vai ir apstādināts ID-kartes sertifikāšu darbības termiņš. Ir jāgriežas Pārvaldē, lai atjaunotu vai pasūtītu jaunu elektronisko ID-karti;

Nav aktivizēts/nav derīgs- elektroniskā paraksta sertifikāti, kas ir elektroniskajā ID-kartē, nav aktivizēti. Vēršaties Pārvaldē, lai atjaunotu vai pasūtītu jaunu elektronisko ID-karti;

Nav zināms- cita problēma. Sazinieties ar eParaksts komandu pa elektronisko pastu eparaksts@eparaksts.lv vai pa tel. 67108787.

 

Taupiet savus resursus un izmantojiet ērtos jauninājumus!Komentāri


Nav komentāru...    Rakstīt komentāru