RŠT ir doto organizāciju biedrs

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera

Mediācija un ADR

Latvijas Tirgotāju Asociācija

Rīgas Biznesa kamera

Jaunumi

Jaunumu kalendārs

<< < 2020 Februāris > >>
Pd Ot Tr Ct Pt St Sv
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728291

Jaunumi


Meklēt:

Sāka darboties Oficiālo elektronisko adrešu sistēma

29-08-2019

Šodien vēlamies Jūs informēt par to, kā šajā gadā Latvijā sāka darboties Oficiālo elektronisko adrešu sistēma. Saskaņā ar Likuma par oficiālo elektronisko adresi pārejas periodu, no 2020.gada 1.janvārim visām kompānijām (biedrībām, komersantiem, šķīrējtiesām utt.) būs obligāti jāizmanto oficiālo e-adresi (no 01.01.2019 līdz 31.12.2019 e-adreses izmantošana ir labprātīga).

 

 

Kas ir oficiālā elektroniskā adrese un kādēļ tā ir nepieciešama?

 

E-adrese - ir tehniskais risinājums, ar kuru palīdzību tiek nodrošināta oficiālā komunikācija (informācijas/dokumentu saņemšana/sūtīšana) starp valsts iestādēm un kompānijām. Tā ir kompānijas reģistrācijas numurs, kuru piešķira Uzņēmumu reģistrs.

 

E-adrese - NAV e-pasta adrese!

 

 

Kā sākt izmantot e-adresi (kā izveidot kontu)?

 

E-adreses veidošana un aktivizēšana:

līdz 31.12.2019 - tiek īstenota pēc pieprasījuma (sk.pēc saites) caur portālu www.latvija.lv;

- no 01.01.2020 - tiks īstenots automātiski.

Piekļuve sistēmai tiek īstenots caur portālu www.latvija.lv, apstiprinot savu personu ar eID karti vai eParaksts mobile.

 

Piekļūve e-adresei kompānijas valdes loceklim vai personai, kam valdes loceklisir nodevis piekļūvi e-adresei, ir iespējams, izmantojot:

 

1. ID-karte (eID karte) ar aktīvo e-parakstu

Izsniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (sk. filiāles pēc saites šeit):

-10 dienu garumā - 14,23 eiro

-2 dienu garumā - 28,46 eiro.

Iesniedzot prasību uz ID kartes saņemšanu, ir nepieciešams pieteikt e-parakstu (Pārvalde izsniedz PIN kodus e-paraksta aktivizēšanai). Ja Jums jau ir eID karte, bet Jūs aizmirsāt kodus, tad nepieciešams vērsties jebkurā Pārvaldes filiālē, nodrošinot ID-karti un iesniegumu. Pārvalde atjauno kodus 4-5 darbadienu garumā.

 

Lai izmantotu karti, ir nepieciešama ierīce, kas nolasa karti (PC/SC) (ja datorā nav iebūvētās nolasīšanas ierīces), ka arī bezmakas programmatūra eParakstītājs 3.0 (skatieties pēc saites šeit), lai parakstītu dokumentus ar e-parakstu.

 

2. Bezmaksas mobilā aplikācija - eParaksts mobile (reģistrācijai ir nepieciešama ID-karte; instrukcija, kā reģistrēties, pēc saites šeit).

 

Sistēmai nav pieejas e-adresei, identificējoties caur interneta banku.

 

 

Kā uzzināt e-paraksta statusu Jūsu ID-kartei?

 

Uzzināt, vai ID-kartei tika aktivizēts e-paraksts, var ar speciālu programmatūru - eParakstītājs (sk.pēc saites šeit), sadaļā "Instrumenti" -> "Sertifikāti (kartei tajā laikā vajadzētu būt plastikāta karšu nolasīšanas ierīcē). Sadaļā "Statuss" tika atspoguļota aktuāla situācija:

Derīgs- ja jums ir saglabājusies aploksne ar PIN-kodiem, kuru Jūs esat saņēmuši Pārvaldē, tad Jūs varat apstiprināt savu elektronisko identitāti un sākt parakstīt dokumentus;

Atsaukts- ir beigts vai ir apstādināts ID-kartes sertifikāšu darbības termiņš. Ir jāgriežas Pārvaldē, lai atjaunotu vai pasūtītu jaunu elektronisko ID-karti;

Nav aktivizēts/nav derīgs- elektroniskā paraksta sertifikāti, kad ir elektroniskajā ID-kartē, nav aktivizēti. Vēršaties Pārvaldē, lai atjaunotu vai pasūtītu jaunu elektronisko ID-karti;

Nav zināms- cita problēma. Sazinieties ar eParaksts komandu pa elektronisko pastu eparaksts@eparaksts.lv vai pa tel. 67108787.

 

 

Daži svarīgi momenti, saistīti ar e-dresi:

 

  • E-adreses īpašnieks var dod pieeju e-adresei citai personai un nodod tiesības komunicēt ar valsti no sava vārda.
  • Informācija/dokumenti, kas ir nosūtīti adresātam uz e-adresi, tiek uzskatīti par saņemtajiem uz otru darbadienu no no nosūtīšanas brīža.
  • E-adreses kontā var norādīt savu e-pasta adresi un/vai mobilā telefona numuru. Kad atnāks izziņa uz e-adresi, sistēma nosūtīs paziņojumu us e-pastu vai mobīlo telefonu, līdz ar to nav nepieciešamības periodiski pārbaudīt e-dreses kontu, vai tur nav informācijas no valsts iestādēm.
  • E-adreses deaktivācija netiek paredzēta.

 

Ceram, kā šis raksts bija Jums noderīgs!

 

Ar cieņu,

Rīgas šķīrējtiesaKomentāri


Nav komentāru...    Rakstīt komentāru