RAC is a member of these organizations

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera

Mediācija un ADR

Latvijas Tirgotāju Asociācija

Rīgas Biznesa kamera

News

News calendar

<< < 2019 September > >>
Mo Tu We Th Fr Sa Su
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456

News


Search:

Uzmanību! Pārbaudiet savus līgumus!

18-09-2019

Galvenais šīs dienas ziņojums – jau iepriekš domāt par sava biznesa drošību! 

Ja puse, ar kuru Jūs noslēdzat darījumu, savlaicīgi ievēros visus parakstītā dokumenta nosacījumus – lieliski! Bet, ja gadījumā kaut kas notiek?! Ko darīt tad?! Bezgalīgi ilgi gaidīt vai sniegt lietu valsts tiesā, kur gaidīt spriedumu arī ir bezgalīgi ilgi?!

Šķīrējtiesa – ir Jūsu likumiskā iespēja nodrošināties.

 

Mūsu šīs dienas raksts domāts trīs kategoriju uzņēmējiem:

 

1. Tiem, kas vai nu joprojām nezina, kas ir šķīrējtiesa, un kādas priekšrocības tai ir, salīdzinot ar valsts tiesu, vai arī vienkārši uzskata, ka tas viņiem nav vajadzīgs.

Atsaucoties uz augstāk minēto, tas ir vienkārši brīnišķīgi, kad partneri nekad nepārkāpj līguma noteikumus. Taču kā rāda mūsu 20 gadu lielā prakse (tieši tik gadus Latvijā pastāv šķīrējtiesu institūts, kā arī Rīgas šķīrējtiesa), uzņēmēji, diemžēl, saķer galvu un sāk ierakstīt šķīrējtiesas atrunu līgumos jau tikai pēc tam, kad kāds no partneriem nav atgriezis parādu, termiņos nav izpildījis norunas u.tml. Tāpēc ka šķīrējtiesām pastāv acīmredzamas priekšrocības, salīdzinot ar valsts tiesu. Vairāk par priekšrocībām šeit.

Tātad, lai būtu iespējams sniegt lietu šķīrējtiesā, likumdevējs pieprasa, lai dokumentā, kuru paraksta puses, būtu šķīrējtiesas atruna. Vairāk par šķīrējtiesas atrunu šeit.

Paziņojam arī to, ka Rīgas šķīrējtiesa palīdz uzņēmējiem biznesā un veic standarta līguma bezmaksas korekciju, padarot to piemērotu aktuālajai likumdošanai, kā arī ierakstot noteiktus punktus, kuri pasargā biznesu. Vairāk šeit.

 

2. Tiem, kuri ieraksta šķīrējtiesas atrunu savos līgumos, taču nav pārbaudījuši, vai norādītā šķīrējtiesa vispār vēl pastāv pēc Šķīrējtiesas likuma stāšanās spēkā.

Vēl 2014.gada beigās Latvijas Uzņēmumu reģistra Šķīrējtiesu reģistra sarakstā bija 256 šķīrējtiesu. Šobrīd, pateicoties Šķīrējtiesas likumam, kurš stājās spēkā 2015.gada 1.janvārī un regulē šo sfēru, ir palikušas tikai 70 šķīrējtiesas.

Savā darbā bieži vien sastopamies ar nepareizu pārliecību - “Ja mums līgumā bija norādīta uz šo brīdi jau neeksistējoša šķīrējtiesa, mēs varam sniegt lietu jebkurā šķīrējtiesā.” NĒ! NĒ! UN VĒLREIZ NĒ!

Ja Jums dokumentā ir šķīrējtiesas atruna, bet šī šķīrējtiesa vairs nav LR Uzņēmumu reģistra Šķīrējtiesu reģistra sarakstos (sarakstu atradīsiet šeit), ir nepieciešams vai nu veikt un parakstīt līguma grozījumus par to, ka mainās daži līguma punkti- tiek ierakstīta cita eksistējoša šķīrējtiesa, vai arī noslēgt ar partneri atsevišķu Šķīrējtiesas līgumu. To atradīsiet šeit.

 

3. Tiem, kas nezina, ko darīt, ja līgums ir parakstīts, bet šķīrējtiesas atrunas tajā nav.

Šajā situācijā ir nepieciešams rīkoties tapāt, kā iepriekšējā punktā, tas ir – vai nu parakstīt līguma grozījumus par to, ka līgums tiek papildināts ar dažiem punktiem un ierakstīt šķīrējtiesas atrunu, vai arī noslēgt ar partneri atsevišķu Šķīrējtiesas līgumu. To atradīsiet šeit.

 

Ierakstīt dokumentā (līgumā/pavadzīmē/vienošanās/parādzīmē) šķīrējtiesas atrunu neko nemaksā. Savukārt laiks, nauda, nervi un citi resursi izmaksā daudz vairāk!

 

Gadās arī, ka dažas kompānijas un fiziskas personas nevēlās parakstīt dokumentu ar šķīrējtiesas atrunu. Šeit mēs iesakām jau laicīgi aizdomāties par šāda partnera uzticamību. Vai viņam ir no kā bail? Varbūt viņš jau iepriekš aizdomājas par noslēgtā darījuma nosacījumu pārkāpšanu?..

 

Domājiet par sava biznesa drošību savlaicīgi!

Citi jaunumiComments


No comments...    Write comment