RAC is a member of these organizations

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera

Mediācija un ADR

Latvijas Tirgotāju Asociācija

Rīgas Biznesa kamera

News

News calendar

<< < 2019 September > >>
Mo Tu We Th Fr Sa Su
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456

News


Search:

Pa plauktiņiem – piedziņas varianti tiesas kārtībā

10-09-2019

Visizplatītākais strīda veids biznesā – parāds. Kā tad izšķirt tādu strīdu un atgriezt to, kas pieder Jums? Latvijas likumdošana piedāvā mums 5 piedziņas pamata variantus tiesas kārtībā. Šodien visu saliekam pa plauktiņiem. Izvēle ir Jūsu rokās!

 

Saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšana

Piedziņa ir iespējama tikai gadījumā, ja pušu attiecības tika apstiprinātas ne ar vienkāršo līgumu, bet notariālo aktu, un kāda no pusēm nav pildījusi kādu no šī akta punktiem. Prasītājs sniedz prasības pieteikumu valsts tiesā. Parasti lēmums tiek pasludināts mēneša laikā. Taču ir kritēriji, kuri ir jāievēro: obligāti ir jābūt notariālām aktam (bet katru darījumu slēgt pie notāra ir diezgan dārgi – gan finansiāli, gan arī laika ziņā); notariālajā aktā ir jābūt norādītam, ka otrai strīda pusei nav jāinformē pirms lietas iesniegšanas tiesā, bet ja tāda punkta nav, tad ir nepieciešams nosūtīt atbildētājam rakstisku paziņojumu un pierādīt, ka puse ir saņēmusi šo paziņojumu.

 

Saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtībā

Pamatparāds nevar pārsniegt 15000 eiro. Prasītājs aizpilda iesniegums par parāda piedziņu un par visām papildus summām (līgumsods, nokavējuma procenti, likumiskie procenti utt.) un sniedz minēto iesniegumu tiesā. Tiesa no savas puses nosūta atbildētājam iesniegumu no prasītāja un veidlapu, kurā atbildētājs atzīmē punktus, kuriem viņš piekrīt vai nepiekrīt. Ja atbildētājs ir saņēmis, bet ignorē šo vēstuli, tad tas tiek traktēts, ka viņš ir piekritis visam un tiesa pieņem lēmumu par labu prasītājam. Ja atbildētājs nesaņem tiesas vēstuli vai saņem un atzīmē, ka piekrīt tikai pamatparādam, tad tiesa izdod lēmumu tikai par pamatparāda piedziņu no atbildētāja, vai arī lēmumu par to, ka piedziņa nav iespējama. Tādā gadījumā ir nepieciešams tiesāties vispārēja prasījuma kārtībā, bet tas bieži vien aizņem ļoti daudz laika, nervu, naudas un citu resursu. Kā arī saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtībā nav pieļaujama, ja parādnieka deklarētā dzīvesvieta, dzīvesvieta, atrašanās vieta vai juridiskā adrese nav Latvijas Republikā.

 

Parāda piedziņa vienkāršotās procedūras lietās 

Pamatparāds nevar pārsniegt 2100 eiro. Prasītājs aizpilda speciālu veidlapu un iesniedz to valsts tiesā. Strīds tiek izskatīts ātri, taču lēmumu var apstrīdēt, un tad lieta tiks nodota vispārējai prasījuma kārtībai. Strīda puse var arī pieprasīt mutisko procesu, un sakarā ar pušu neierašanos tiesa varēs atlikt tiesas sēdes, iespējams, uz ilgākiem termiņiem, kā arī papildus tiesa var izrakstīt sodus par pušu neierašanos.

 

Vispārēja prasījuma kārtība

Strīda par parāda piedziņu izskatīšana vispārējā prasījuma kārtībā diemžēl var ilgt gadiem ilgi, sakarā ar valsts tiesu lielu noslogotību. Tikai pirmā tiesas sēde var būt nozīmēta pēc 3-12 mēnešiem pēc lietas iesniegšanas tiesā. Bieži vien gadās, ka parādu jau nav iespējams piedzīt.

 

Lietas izskatīšanas kārtība šķīrējtiesā

Nesen mēs publicējām rakstu, kurā detalizēti pēc galvenajiem aspektiem salīdzinājām valsts tiesu un šķīrējtiesu. Pāreja uz rakstu šeit.

Šī instance ir izveidota, lai uzņēmējiem atvieglotu saimnieciskās darbības vadīšanu. Šķīrējtiesu popularitāte ir saistīta ar vairāku priekšrocību esamību – lietas izskatīšana tikai 5-6 nedēļas, konfidenciāls process, ļoti atvieglotas birokrātiskas procedūras, nav iespējams apstrīdēt lēmumu, iespēja izvēlēties tiesnesi un izskatīšanas kārtību (valodu, vietu, mutiski/rakstiski) utt. Iepazīties ar priekšrocībām mēs piedāvājam šeit.

Lai būtu iespējams sniegt lietas izskatīšanai šķīrējtiesā, parakstot dokumentu – līgumu/vienošanos/pavadzīmi – ir nepieciešams iekļaut tajā šķīrējtiesas atrunu. Tas ir punkts dokumentā, kurš paredz, ka vienošanās nosacījumu pārkāpumu gadījumā starp pusēm, t.i., strīda rašanās gadījumā, strīds tiks risināts šķīrējtiesā. Ar šķīrējtiesas atrunām varat iepazīties šeit.

 

Sūtiet savu komerciālo standartlīgumu,
un mēs bez maksas iekļausim tajā Jums nepieciešamās izmaiņas!

 

Izvēle ir Jūsu rokās!Comments


No comments...    Write comment