RAC is a member of these organizations

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera

Mediācija un ADR

Latvijas Tirgotāju Asociācija

Rīgas Biznesa kamera

News

News calendar

<< < 2018 November > >>
Mo Tu We Th Fr Sa Su
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012

News


Search:

Kādēļ man ir nepieciešama šķīrējtiesa!?

06-11-2018

“Šķīrējtiesa, šķīrējtiesas atruna, alternatīvie strīdu izšķiršanas veidi.. Kas tas vispār ir, kādēļ tas ir vajadzīgs, ko ar šo visu darīt? Negribu tajā visā iedziļināties.. Man tāpat ir labi!”

 

Diemžēl, tā dažreiz domā daži uzņēmēji.. domā līdz pirmajam strīdam ar partneri, līdz pirmajai problēmai ar līguma nepildīšanu, līdz pirmajai parāda neatgriešanai, līdz pirmajai lietai valsts tiesā, kura ilga daudzus gadus un tā arī nevainagojās panākumiem..

 

Periodiski mēs atkārtojam pamata ziņojumus, kuri būs šīs dienas rakstā, lai Jūs vispār saprastu, kas mēs esam, ar ko nodarbojamies, kā varam Jums palīdzēt un kādēļ sūtam Jums katru nedēļu informatīvās vēstules.  Lasiet, kā arī izplatiet šo rakstu savu paziņu lokā, kam vēlat labklājību un uzplaukumu. 

 

Vēl 5-7 gadus atpakaļ nebija ne dienas, kad RŠT neskanētu telefona zvans, vai netiktu saņemti e-pasti, vai nebūtu tikšanās ar konsultāciju par tēmu, kas ir šķīrējtiesas atruna un kādos gadījumos var sniegt lietu šķīrējtiesā. Gadījās arī tā, ka tika sniegta prasība par strīda izskatīšanu, kurš parādās sakarā ar punktu nepildīšanu līgumā, kurā nebija šķīrējtiesas atrunas, vai atruna tika ierakstīta nekorekti, un tai nav juridiskā spēka.

 

Pa šo laiku tika izdarīts (un tiek īstenots arī līdz šim) liels darbs, saistīts ar uzņēmēju izglītošanu, kuri pēc mūsu savstarpējas komunikācijas sāka ierakstīt līgumos šķīrējtiesas atrunu, lai izvairītos no problēmām biznesā un risināt strīdus ar partneriem ātri un efektīvi.

 

Tātad, šķīrējtiesa ir nevalstiska jurisdikcijas institūcija, kura piedāvā komerciālo strīdu alternatīvo noregulēšanas veidu. Šī instance ir izveidota, lai uzņēmējiem atvieglotu saimnieciskās darbības vadīšanu.

 

Šķīrējtiesu popularitāte ir saistīta ar vairāku priekšrocību esamību, salīdzinot ar valsts tiesu, tādēļ šķīrējtiesa kā institūts kopumā arī ir vērtīga uzņēmēju starpā, kuri rūpējas par savu biznesu. Iepazīties ar priekšrocībām mēs piedāvājam šeit.

 

Rīgas šķīrējtiesa arī nodarbojas ar strīdu izskatīšanu. Galvenais uzdevums – nodrošināt Latvijas un ārvalstu uzņēmējus ar efektīviem strīdu risināšanas instrumentiem, kas ļauj vadīt savu biznesu, izmantojot drošāko, pienācīgāko un veiksmīgāko ceļu.

 

Sākt lietot šķīrējtiesas pakalpojumus, proti – iesniegt strīdus izskatīšanai – Jūs varat, ja ir pārkāpti vai nav ievēroti Jūsu darījuma noteikumi. Taču līgumā noteikti jābūt konkrētās šķīrējtiesas atrunai.

 

Šķīrējtiesas atruna – tas ir punkts dokumentā, kurš paredz, ka vienošanās nosacījumu pārkāpumu gadījumā starp pusēm, t.i., strīda rašanās gadījumā, strīds tiks risināts šķīrējtiesā. Citiem vārdiem sakot, Jūs jau iepriekš paredzat un iekļaujat dokumenta tekstā iespējamā strīda risināšanas kārtību. Praksē mēs sastopamies ar trim visizplatītākajām šķīrējtiesas atrunām, kuras izmanto puses savos līgumos. Ar šķīrējtiesas atrunām Jūs varat iepazīties šeit.

 

Taču pat šķīrējtiesas atrunā ir savas nianses, kuras ir jāievēro. Vienmēr atcerieties, ka:

  • gadījumā, ja Jūs norādiet TIKAI šķīrējtiesu, kā strīda risināšanas instanci, tad Jūs nevarēsiet iesniegt lietu Valsts Tiesā (atsevišķos gadījumos tas varētu nospēlēt par sliktu);
  • gadījumā, ja Jūs NENORĀDIET šķīrējtiesnešu skaitu, kuri izskatīs strīdu, tad saskaņā ar šķīrējtiesas likumu tiks iecelti 3 šķīrējtiesneši, bet tie ir papildus izdevumi;
  • gadījumā ja Jūs NENORĀDIET, kādā veidā – rakstiski vai mutiski – tiks izskatīta lieta, tad saskaņā ar šķīrējtiesas likumu strīda izskatīšana notiek klātienē, mutveida procesā;
  • dokumentu ar šķīrējtiesas atrunu var parakstīt tikai persona ar paraksta tiesībām, savādāk atrunai nebūs juridiskā spēka;
  • gadījumā, ja dokuments (līgums/vienošanās/pavadzīme) tiek noslēgts ar fizisku personu, tad šķīrējtiesas klauzula nevar būt kā pēc šablona iekļauta dokumentā, kuru fiziska persona kā patērētājs apliecina tikai ar parakstu. Te ir savas nianses. 

 

 

Ja paliek jautājumi – zvaniet pa tālruni +371 67365100!Comments


No comments...    Write comment