RAC is a member of these organizations

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera

Mediācija un ADR

Latvijas Tirgotāju Asociācija

Rīgas Biznesa kamera

News

News calendar

<< < 2018 November > >>
Mo Tu We Th Fr Sa Su
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012

News


Search:

Informācijas aizsardzība - drošības garants

20-11-2018

Viena no vissvarīgākajām vērtībām mūsu dzīvē - tā ir informācija, dati par mums, kurus ir jāglaba un ir jārūpējas par to, lai neviens neizmantotu Jūsu datus saviem mērķiem.

 

Par laimi, Likumdevējs veicina mūsu mieru, tādā veidā 2018. gada 25.maijā Eiropas savienības valstīs stājās spēkā Vispārīgā datu aizsardzības regula (turpmāk – Regula). Un tagad mēs ar Jums esam aizsargāti, taču kā fiziskas personas.

 

Lielāka daļa mūsu lasītāju - uzņēmēji - bieži vien atrodas arī tājā pretējā pusē - pusē, kura nodod, apstrādā, glabā un īsteno citas darbības ar saņemtajiem datiem. Tāpēc biznesa jomā ir svarīgi saprast un zināt, kādus datus un kādos apjomos drīkst apstrādāt, kādi ierobežojumi pastāv.

 

Slēdzot līgumus un citus juridiskus darījumus, uzņēmējiem ir jāievēro daži Regulas momenti un principi. 

 

Regulas normas tiek attiecinātas tikai uz fizisku personu, kas Regulas kontekstā - ir datu subjekts. Respektīvi, šis regulējums neattiecas un juridisku personu. Tādējādi, slēdzot līgumu ar fizisku personu, ir jārespektē tās tiesības. Uzņēmums ir tiesīgs apstrādāt datus tiktāl, cik to atļauj noslēgtā līguma mērķi. Gadījumā, ja Jums būs nepieciešami kādi dati citiem nolūkiem – Jums ir jālūdz fiziskai personai rakstiska piekrišana. 

 

 

Regulas 6.pants nosaka vairākus datu apstrādes tiesiskos pamatus, taču Jūsu ērtībai mēs izcelām pašus svarīgākos uzņēmējdarbībā:

 

  • Fiziskai personai dodot piekrišanu savu personas datu apstrādei vienam vai vairākiem konkrētiem nolūkiem, piekrišana nav obligāti jānoformē rakstiski, taču, ievērojot rakstisko formu, Jūs strīdus gadījumā esat pasargāti ar neapstrīdamiem pierādījumiem. Kā vienmēr, mūsu ieteikums - dokumentējiet savas vienošanās rakstiski!
     
  • Ir svarīgi atcerēties, ka datu subjekts, kas pēc būtības ir Jūsu klients/partneris, var dot piekrišanu savu datu apstrādei konkrētā līguma slēgšanas kontekstā. Ja rodas nepieciešamība mainīt datu apstrādes mērķi, Jums ir jāsaņem atļauja jaunai datu apstrādei šī mērķa izpildei. Piemēram, ja Jūs slēdzat līgumu ar fizisku personu par preces piegādāšanu un citi mērķi līgumā vai pieteikumā nav norādīti un atrunāti, tad sūtīt citus komercpiedāvājumus Jūs šai personai nedrīkstat.
     
  • Datu apstrāde ir nepieciešama, lai izpildītu uz datu pārzini attiecināmu juridisku pienākumu (leģitīmās intereses). Pārzinis – ir juridiska vai fiziska persona, kas nosaka datu apstrādes mērķus. Tas var būt, piemēram, tiesa, banka, zverināts advokāts vai notārs, jebkurš uzņēmums, biedrība, organizācija u.tml. Gadījumā, ja Jūs slēgsiet līgumu, piemēram, ar banku, advokātu vai citu pārzini, un minētais pārzinis prasīs Jūsu datus, lai noslēgtu šo līgumu, Jūs nedrīkstēsiet atteikties no minēto datu sniegšanas un datu apstrādes, jo tie ir nepieciešami pārzinim, lai veiktu likumā noteiktus pienākumus.

 

 

Uzņēmējiem, iestādēm un citām organizācijām datu aizsardzība datu drošības jomā katru gadu prasa arvien lielāku uzmanību. Lai Jūsu uzņēmums būtu drošībā, un, lai Jūsu klientu dati, kā arī Jūsu dati tiktu apstrādāti, glabāti un aizsargāt pareizi, jāievēro iepriekšminētie principi. Ja būs ievēroti Regulas postulāti, tad Jūs pasargāsiet gan savu uzņēmumu, gan arī savus klientus no strīdus situācijām, ilgstošām tiesvedībām un citām nepatīkamām situācijām.

 

Arī Rīgas šķīrējtiesa ir izveidojusi datu aizsardzības principus. Tos Jūs varat apskatīt mūsu mājaslapā, pēc saites šeit

 

Pārbaudiet savus līgumus ar fiziskām personām!

Vai tajos ir ievērotas Regulā noteiktās prasības?

 

Jautājumu gadījumā rakstiet uz info@court.lv, zvaniet pa tālruni 67365100 vai nāciet ciemos E.Birznieka-Upīša ielā 18-7, Rīgā.

 

*Pilnu Regulas tekstu latviešu valodā Jūs varat izlasīt šeit Comments


No comments...    Write comment